Premierul Vlad Filat vrea ca tinerii din R.Moldova care învaţă în baza burselor oferite de România să fie obligaţi prin contract să revină la muncă în ţară. Declaraţia a fost făcută,aseară, în platoul emisiunii “În profonzime” de la ProTV.
“Este absolut necesar să avem o înţelegere de principiu cu cei care vor studia în România şi cu obligativităţi, în cazul în care Republica Moldova va avorda locuri de muncă. Trebuie să fie un contract semnat ca ei să revină… Cînd nu li se oferă acest loc de lucru, ei sunt liberi de contract“, a precizat Vlad Filat.
Actualităţi.md precizeză că România a acordat R.Moldova pentru anul academic 2012-2013, 1500 de burse pentru învăţămîntul preuniversitar şi peste trei mii de burse pentru studii superioare ciclul I.