EURO 2012: Spania a învins Italia, scor 4-0, şi a câştigat Campionatul European pentru a doua oară consecutiv

Reprezentativa Spaniei a câştigat Campionatul European de fotbal pentru a doua oară consecutiv, după ce a învins selecţionata Italiei, scor 4-0 (2-0), duminică, în finala de pe stadionul Olimpic din Kiev.

Spaniolii au ieșit în teren mult mai determinați să câștige partida. Aceștia au pasat intens și au atacat energic poarta apărată de Gianluigi Buffon. După primele 45 de minute de joc ibericii au intrat în pauză cu un avantaj de 2 goluri (2:0).

În a doua repriză jucătorii lui Claudio Cesare Prandelli au rămas în 10, după ce Motta se accidentează (întindere de mușchi). Ulterior, spaniolii și-au făcut jocul și i-au prins pe italieni încă de 2 ori pe picior greșit. Până la sfârșitul celor 90 minute de joc, echipa lui Xavi marchează încă de 2 ori prin Torres și Mata.

Scor final, Spania – Italia, 4:0.