Românul naturalizat Bogdan Macovei este primul sportiv al lotului Moldovei care a concurat la Jocurile Olimpice din Soci. Aflat la a treia Olimpiadă, Macovei a evoluat sâmbătă, 8 februarie, la proba sanie.
Bogdan a terminat prima manșă pe locul 37 cu un timp de 54.591, în cea de-a doua manșă s-a poziționat pe locul 36 cu un timp 54.271. Ultimile 2 manșe se vor desfășura pe parcursul zilei de astăzi.

foto: sochi2014.com
Tot astăzi va intra în concurs și Alexandra Camenscic la proba biatlon. Moldoveanul Victor Pînzaru va concura pe 14 februarie la schi fond. Peste o zi şi Alexandra Camenscic va participa la schi fond. Georg Lindner va încheia aventura olimpică a Moldovei din Soci pe 16 februarie. Austriacul naturalizat va participa la proba slalom uriaş.
Nani Mariana