„Fete pe biciclete” se lansează într-o nouă aventură: Pink ride

Octombrie este luna mondială a luptei împotriva cancerului de sân. Fetele pe biciclete au decis să dedice evenimentul din septembrie acestei probleme pentru că nimic nu este mai important decât sănătatea femeilor.

Cancerul glandei mamare este al doilea cel mai frecvent tip de cancer din Republica Moldova. Aproape 900 de femei din țara noastră dezvoltă anual cancer la sân. Aproape 10 la sută dintre ele pierd lupta cu boala chiar în primul an de la depistarea maladiei, cauza principală fiind diagnosticarea tardivă a bolii.

Unde: Piața Marii Adunări Naționale

Când: Duminică, 14 septembrie, ora 17 00 – 18 00

linie

Vom anunța traseul detaliat zilele următoare, dar vom parcurge, ca de fiecare dată, nu mai mult de 5 km. Vă încurajăm să vă decorați bicicletele cu roz, iar orice accesoriu de această culoare este binevenit. Mizăm pe prezența voastră!

Mai multe detalii aflați accesând pagina evenimentului de pe facebook.

      Articole recomandate